
Българската федерация по волейбол изказа благодарности към нашето училище
В уютния, топъл и просторен физкултурен салон на XVI Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" десетки деца правят първите си стъпки във волейбола. Именно там бе и поредната спирка на кампанията "С волейбол на училище" на Българска федерация волейбол (БФВ) и организирана под егидата на Европейската конфедерация по волейбол (CEV).
Залата е реновирана преди по-малко от година (през май 2022 г.) по инициатива на един от преподавателите по физическо – Цветелин Драгомиров. Директорката на XVI ОУ Елена Лозанова прегръща идеята и прави всичко възможно, за да я осъществи.
Кръщават залата на бившия и вече покоен директор Христо Ангелов, под чието ръководство е изграден салонът и то като една от най-модерните спортни бази в града.
"Всеки четвъртък той събираше учителите в този салон и играеха волейбол. Човек, който много държеше на спорта и затова кръстихме салона на него", казва Лозанова и добавя, че един от най-големите дарители е била дъщерята на Ангелов.
Откриването на физкултурния салон на XVI ОУ "Св. св. Кирил и Методий" съвпада и с възраждането на детско-юношеската школа на волейболен клуб "Металург". Само за една година президентът и треньор на клуба Мирослав Илиев успява да събере близо 110 деца от района, а една от групите му тренира именно в този физкултурен салон.
"Целта ни е да задълбочим интереса към волейбола сред местните деца и конкретно тук, в училището, трениращите да станат много повече", казва Илиев.
Мирослав Илиев и треньори от школата му - Адела Росинова и Александър Младенов, се включиха в демонстративната тренировка, която бе част от проекта "С волейбол на училище" на БФВ. Десетки деца се включиха в нея, а събитието предизвика интерес и сред други малчугани от школото, които дойдоха в залата просто, за да гледат.
От страна на федерацията присъстваха Евгени Иванов (председател на Комисията за детско-юношески волейбол) и Николай Иванов (координатор на националните отбори), които останаха силно впечатлени от салона и споделиха, че той е от най-добрите, в които са влизали. Освен, че подариха топки, лента, тениски и плакати на децата, двамата помогнаха и с ценни съвети.
"Виждам, че имате всички условия и то прекрасни, за да тренирате волейбол. Имате зала, треньори, училите по физическо, които видимо правят всичко за вас, за да ви дадат възможността да се докоснете до спорта. Спортът започва от училище. И вие, започвайки да играете волейбол в училище, поемате по един много дълъг път, който пожелавам на всеки от вас да ви отведе, където поискате. В залата не учите матемакита и химия, но тук учите някои неща, където няма къде другаде на научите", сподели Евгени Иванов.
Децата от XVI Oсновно училище в Перник слушаха в захлас и личната история на техния съгражданин и бивш капитан на българския национален отбор Николай Иванов.
"Моят път тръгна от VII Oсновно училище "Георги Сава Раковски", което се намира в Перник, над гарата. Със съученици, с които ходех на волейбол, един ден ме попитаха искаш ли и ти дойдеш в залата. И аз реших да опитам. И честно да ви кажа, много ми хареса. И повече от 35 години от съзнателния ми живот преминаха в залата", започна Николай Иванов.
Дългогодишният волейболист на ЦСКА насочи вниманието на децата и към качествата, които волейболът изгражда.
"Спортът ме научи на много неща, които ми помагат и в живота. Спортът ме научи на дисциплина. Спортът му научи на работа в екип, което е много важно, защото волейболът не е индивидуална игра, а колективна. Волейболът ме научи как да преодолявам загубите, как да се радвам на победите, защото в другите спортове може да има равни резултати, но във волейбола равен резултат няма. Излизаш, играеш, ако победиш – се радваш на победата, ако загубиш – правиш анализ, връщаш се в залата и започва да тренираш и трябва да излезеш от тази ситуация, в която си изпаднал. Това са неща, които ще ви дадат спорта, ако продължите да се занимавате", добави бившият национал.
Евгени Иванов и Николай Иванов разказаха на децата колко важна част е образованието и как успешно може да се комбинира със спорта, давайки за пример младите посланици на инициатилата – Александър Николов и Никол Данкинова, които учат в елитни университети в САЩ и благодарение на добрите им спортни успехи.
Проектът "С волейбол на училище" се изпълнява в сътрудничество с Европейската конфедерация по волейбол като част от инициативата SchoolVolleyball, съфинансирана от Европейската комисия.
Статията е публикувана на сайта на БФВ и е без редакторска намеса: Българска федерация по волейбол