
22 април – Ден на Земята
С Деня на Земята се поставя началото на модерното движение за опазването на околната среда. Първото отбелязване на Деня на Земята е през 1970 г. и дава началото на вълна от действия, включително приемането на решителни закони за опазване на околната среда.
Земята си има флаг. Той не може да се нарече официален, тъй като на нашата планета за сега на съществува общо правителство и единна държава. На флага е изобразена Земята на наситен тъмносин фон. Освен това, има и друг символ на Деня на Земята — това е гръцката буква тета (Θ), тя е зелена на бял фон.
Денят на Земята се празнува по различни начини. Но една традиция — биенето на Камбаната на Мира — се съблюдава повсеместно. Звънът на камбаната призовава жителите на планетата да се обединят и заедно да започнат да се грижат за здравето и красотата на планетата. Интересно е това, че първата камбана е била отлята от монети, които са събрани от деца от цялата планета в името на мира на Земята. За това напомня надпис на камбаната — „Да живее световния мир по целия свят“. Подобни камбани са поставени в много други държави по света.
Всеки човек сам решава дали да празнува Денят на Земята и дали да участва в организираните акции. Има много начини да се отпразнува Денят на Земята — да посадиш дърво, да въведеш порядък на двора си, да събереш поне една торба боклук в парка, да вдигнеш кутия от цигари хвърлена до кошчето за боклук, да прочетеш на децата разказ за красотата на нашата планета. За всяко, даже и най-малко действие за благото на природата, Земята напълно се отблагодарява на хората.