Международен Ден за безопасен интернет

Международен Ден за безопасен интернет

Международен Ден за безопасен интернет

09.02.2020

Тази година Денят за безопасен интернет се отбелязва на 9 февруари, в повече от 170 държави под мотото „Заедно за по-добър интернет“. Целта на кампанията е младите хора и родителите им да бъдат информирани за опасностите и рисковете в интернет.
Технологиите създават безброй възможности, нови продукти и услуги стават неразделна част от нашето ежедневие. Но расте и рискът да станем жертва на киберпрестъпление или кибератака. Колкото повече лични данни предоставяме онлайн, колкото по-свързани ставаме, толкова по-вероятно е да станем жертва на такова престъпление. В следващите няколко седмици ще публикуваме различни видове опасности, които крият новите технологии.

Пристрастяване към интернет

Пристрастяването към интернет изглежда като очевидно и често срещано явление сред децата и тийнейджърите, тъй като те прекарват все повече време онлайн и ползват все повече устройства за тази цел. Това твърдение обаче не е съвсем вярно.
Щом се заговори за ползване на интернет от деца или тийнейджъри, хората се сещат главно за продължително играене на видеоигри и предпочитането на онлайн общуването пред реалното общуване. За голяма част от хора интернет стана удобен начин за свързване с приятели и познати, за намиране на различна информация и за още много разнообразни дейности - това важи и за децата и тийнейджърите.
В отделни случаи може да възникне проблем, когато онлайн дейностите напълно заместят реалното общуване и започнат да пречат на нормалния ход на живота на детето или тийнейджъра. Този проблем обаче не се крие в интернет или в компютъра – в повечето от случаите, това е начин за детето да се скрие в собствена среда и да се изолира от наистина сериозен емоционален или психологически проблем, който най-често се корени в семейството или в училище. Когато вината се хвърля върху интернет, възрастните си затварят очите за съществуването на друг, реален проблем, като така пречат на неговото откриване и решаване.

При 7-9 год. деца - Въпреки че децата все още повече играят на игри, отколкото да общуват онлайн, добре е да се въведат основни правила за здравословно ползване на интернет: определени часове пред екраните (включено и времето пред телевизора), както и задължително редуване на сърфирането в мрежата с физическа активност и други занимания. Така дори да възникне емоционален проблем, детето ще има повече от един начин да прогони негативните емоции с приятни занимания.
При 10-12 год. деца - При някои по-чувствителни и емоционални деца на тази възраст има вероятност да се развие навик за ползване на интернет за успокояване, забравяне на проблеми или скриване от конфликтна ситуация. При подобни симптоми е важно да се разговаря с детето и да се открие първоизточника на проблема, както и вниманието на детето да се насочи към други, също привлекателни, но и полезни дейности. Особено положително влияние имат занимания, свързани с физическа активност – игри, разходки, спорт.
При 13-15 год. тийнейджъри - Това е най-рисковата възраст, в която тийнейджърът може да се пристрасти към интернет, за да избяга както от проблеми, така и от задължения. Важно е родителят да разговаря с с него/нея редовно, да се интересува от неговия/нейния живот извън дома, за да може да определи евентуалното наличие на някакви проблеми - тормоз в училище, пренебрегване от други деца или от учител, трудности в справянето с учебния материал. Когато наяве излезе подобен проблем, насочете вниманието си към неговото разрешаване, а не към критики за прекаленото време, прекарано пред екраните.
При 16-18 год. тийнейджъри - Ако на тази възраст младият човек предпочита интернет пред всички други занимания и пред реалните приятелства, това е признак, че той/тя има проблем с общуването или преживява някакви лична криза – скъсване с гадже, възникнал конфликт, тормоз от страна на връстници. Важно е родителят да поддържа отношения на доверие, така че детето да е склонно да сподели истинските си преживявания и проблеми и да може да помогне със съвет, основавайки се на своя житейски опит.

Сърфирайте безопасно в интернет!

За допълнителна информация може да посетите
Център за безопасен интернет - SafeNet
https://www.safenet.bg/bg/


Споделете

~ ~ ~ ~